Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Zelig Obywatelski

29.09.2011

Która partia w Polsce jest najmniej pewna siebie? Która nie może funkcjonować bez odwoływania się do jakiegoś zewnętrznego patrona? Nie jest wcale zaskakujące, że taką partią jest przewodząca w większości sondaży Platforma Obywatelska. Cała kampania PO jest zbudowana na tym, że ma za plecami autorytet – Unię Europejską.

Unia ma nam dać 300 mld zł do 2020 roku i dopiero mając te pieniądze politycy PO odważają się mieć jakiekolwiek pomysły czy rozwiązania. Bez tego Ewa Kopacz byłaby bezradna w ochronie zdrowia, Hanna Gronkiewicz-Waltz w inwestycjach komunalnych, Krzysztof Kwiatkowski w sądownictwie, Bartosz Arłukowicz w pomocy społecznej, a sam Donald Tusk nie miałby nic do zaproponowania w kwestii funkcjonowania całego państwa. Ale skoro to wszystko zależy od Unii, to nic nie zależy od rządzącej Platformy. I to mimo zapewnień, że tylko ta partia jest w stanie te 300 mld zł z Unii uzyskać. Bo de facto podobna suma należy się nam jak psu kość.

Platforma zrezygnowała z prowadzenia podmiotowej polityki zagranicznej, bo chce i musi mieć dostojne i silne tło. Polska na tym tle jest kompletnie rozmyta – niczym sceny kręcone przez ślepego reżysera w filmie Woody’ego Allena „Koniec Hollywood”. Dlatego niemal wszystkie działania ministra Sikorskiego są rozmytą polityką na wyrazistym tle niemiecko-rosyjsko-francuskim. Polityka Tuska i Sikorskiego wygląda zatem jak tytułowy bohater innego filmu Allena – „Zelig”. On zawsze rozpuszczał się w tle czy też upodabniał do tła.Mała asertywność PO bierze się głównie z tego, co jest polskim problemem od wieków, czyli z niewiary we własne siły i możliwości dopóty, dopóki nas ktoś z zewnątrz nie pochwali. Platformy nie ma, jeśli byle zachodnia gazetka nie napisze, że istnieje i jest ważna. To stary polski kompleks, wedle którego sami dla siebie nie jesteśmy oparciem, jeśli nie ma zagranicznego świadectwa, że coś dobrze robimy. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą, bo te zewnętrzne pochwały mają zwykle trywialny, konwencjonalny i czystko kurtuazyjny charakter.


Domaganie się pochwał z zewnątrz jest przyjmowane jako dziwactwo i wyraz słabości. Żałosne jest to żebranie u cudzoziemców dobrej opinii, bo bez tego czulibyśmy się nikim. Dlatego różne postacie, w tym przeciętni zachodni aktorzy na głupkowate domaganie się pochwał, zdawkowo je wypowiadają, bo co mają odpowiedzieć np. na pytanie, jak im się u nas podoba. A Platforma jest kwintesencją tego polskiego kompleksu. Tylko jak można całe życie być Zeligiem, czyli człowiekiem bez twarzy.

Stanisław Janecki


Facebook