Jedynie prawda jest ciekawa


Władzo, nie kradnij mi pomysłów!!!

25.11.2014

Jestem w trakcie przeprowadzania wywiadu książkowego z Marcinem Wolskim. Obawiam się, że nasze władze spalą mi pomysł i wyjdę na tandetnego epigona.

„Rządzący  od wielu, wielu lat w Polsce Partia Miłości  w trosce o porządek publiczny wprowadza 13 grudnia stan wyjątkowy. Protesty po ewidentnie „poprawionych” wyborach nabrały takiego animuszu, że trzeba było zdusić rokosz w zarodku. Nocą z 12 na 13 zostają aresztowani zawodowi mąciciele, od lat podważający jedynie słuszną  linię rządzącej partii, a co więcej ośmielający się naigrywać z najwyższych władz na coraz tłumniejszych nielegalnych zgromadzeniach. Marcin Wolski trafia na Rakowiecką. 14 grudnia po kolacji klawisz doprowadza go do pokoju przesłuchań, gdzie oficer w sile wieku, może kilka lat młodszy od Wolskiego, z obowiązku, ale chyba bardziej z ciekawości bierze się do wykonywania rutynowej roboty. Dzisiaj jest jednak wyjątkowo podekscytowany. Zetknięcie się z jednym najwybitniejszych twórców epoki wywołuje w nim dreszczyk emocji. 

- No i co Wolski doigraliście się!”

Tak rozpoczyna się mój wywiad z Marcinem Wolskim, którego jednym z pomysłów jest właśnie rozmowa stylizowana na przesłuchanie.

Jest to pomysł z września tego roku. Rozglądam się po rzeczywistości i bierze mnie zwykła obawa, czy czegoś przypadkiem nie wykrakałem. Sytuacja lawinowo dopasowuje się do mojego półliterackiej wizji. 

Wybory są ewidentnie „poprawione”, mówiąc delikatnie. Korzystając z pretekstu naruszenia miru domowego PKW władza aresztowała dziennikarzy. Standardy rosyjskie zaczynają być testowane. 

Tutaj warto zauważyć, że jeśli PKW jest instytucją państwową, to każdy obywatel powinien w jej siedzibie czuć się jak u siebie w domu. Czyli nie można naruszyć miru domowego, będąc u siebie. 

Władze przyjmują jednak coraz ostrzejszy kurs. 

Według ich żelaznej logiki: Powtórzenie wyborów jest niezgodne z Konstytucją. Za to sfałszowanie jak najbardziej. A każdy kto protestuje „podpala Polskę”.

Na 13 grudnia zapowiedziana jest manifestacja w proteście przeciwko wyborczej grandzie.

Tutaj mam ogromną prośbę by nie wprowadzać 13 grudnia ani stanu wyjątkowego, ani stanu wojennego, ani pod żądnym pozorem nie aresztować Marcina Wolskiego.

Mam termin do końca roku by oddać wywiad i chciałbym się z tego wywiązać.

Ryszard Makowski

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook