Jedynie prawda jest ciekawa


Okładka na Wielkanoc

28.03.2013

Numery świąteczne tygodników traktuje się ze specjalną pieczołowitością. Szczególnie okładki. Wielkanoc jest świętem katolickim. Trudno byłoby się jednak tego domyślić patrząc na witryny kiosków.

Z czołowych periodyków, jedynie gazeta z zabronionym „w”, „…Sieci” zdecydowała się, by umieścić na okładce podobiznę Jezusa Chrystusa (trochę jakby witraż z lego) i najważniejsze słowo tych świąt – zmartwychwstanie.

Pozostałe ważne tytuły szukały pomysłu i kombinowały jak popadnie. „Wprost” – tytuł „Zycie po życiu”. No niby o to chodzi, ale na zdjęciu skądinąd sympatyczny redaktor Krzysztof Ziemiec, a za nim wypręża biust z photoshopu pani redaktor.

Widać we „Wprost” lubią pokazywać parami. W przedostatnim numerze chyba już szykowali się do świąt i szukali akcentu kościelnego, bo przedstawili papieża Franciszka do spółki z arcybiskupem Głódziem. Arcybiskupa obsmarowali niemiłosiernie, i przez skojarzenia dali do zrozumienie, że papież pewnie też nie lepszy.

„Newsweek” – „Miłość, która boli”, przedstawia rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem. Beznadziejne ujęcie  ważnego tematu, który notabene w każdym innym tygodniu roku mógłby być spokojnie pokazany.

Może jednak dobrze, że chociaż na święta tygodnik zrezygnował z okładek z księżmi, bo za jedną z nich, redaktor naczelny dostał nominację do Hieny Roku.

„Polityka” - „Święty Franciszek, kłopot kościoła”. Ach, ta nieustająca troska gorliwych antyklerykałów o sprawy wierzących.

„Do rzeczy” – Ciekawy eksperyment. Zamiast świętych wyeksponowano jednego z redaktorów. Tytuł brzmi „Łysiak odsłania Sykstynę”. Czytelnikom nie obeznanym ze słownictwem sztuki, ten zwrot może wydać się  nawet nazbyt frywolny.

„Gazeta Polska” – Redakcja postawiła na optymizm i pyta – „Co nas czeka w niebie?”. Czytając gazetę na co dzień, można dojść do wniosku, że jednak nie wszyscy do tego nieba pójdą.

„Tygodnik Powszechny” ma ładną okładkę, ale ta tak zasłużona gazeta niestety została doprowadzona do pisma branżowego i to nie wiadomo dla jakiej branży.

Jednego podupadłego tygodnika nie odnotowuję w tym rankingu. Przestał się zaliczać do czołowych.

Ryszard Makowski

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook