Jedynie prawda jest ciekawa


Nie damy naszego Romana

31.10.2014

Upór amerykańskiego sytemu sprawiedliwości by ścigać Romana Polańskiego jest w świetle naszego prawodawstwa zupełnie nie do zaakceptowania.

Polański jest  niewinny. U nas wyroki wydają „autorytety” i te „autorytety” orzekły, że słynny reżyser jest niewinny i to jest obowiązujące. Do tego werdyktu trzeba dopasować paragrafy i to jest zadaniem prokuratury. I ta prokuratura oczywiście da radę.

Ma wieloletnią praktykę. Podobnie było z Jaruzelskim i Kiszczakiem. Adam Michnik wydał orzeczenie, że to są ludzie honoru i żaden sąd nie ośmielił się sprzeciwić. Tylko całkiem  niepotrzebnie  dręczono ich jakimiś wezwaniami sądowymi, a oni musieli sobie załatwiać lewe zaświadczenia o stanie zdrowia. To jednak mogło spowodować u nich poczucie dyskomfortu.

Roman Polański nie zrobił w sumie nic takiego. Zgwałcił trzynastoletnią dziewczynkę, potem się przyznał, a potem uciekł ze Stanów Zjednoczonych przed więzieniem. Każdy by tak zrobił. Do tego ofiara już w dorosłym życiu ponoć mu wybaczyła.

Ci Amerykanie z tym ściganiem nudni już są, normalni ludzie by odpuścili, tym bardziej, że Polański potwierdził, że umie robić filmy. To mało?

W ogóle Amerykanie mają jakieś przestarzałe pojecie o wymierzaniu kary. Tam naprawdę działają jakieś sądy, jakąś ława przysięgłych, są jacyś oskarżyciele, a co najbardziej kuriozalne  sztywno trzymają się litery prawa. A śmiechu przy tym jest co niemiara, bo czasem to i zasądzą komuś i ze 157 lat. W normalnym uczciwym sądzie u nas to jest nie do pomyślenia.  U nas problem jest ile ten sadysta morderca zabije osób jak już wyjdzie za dobre sprawowanie. Tam by dostał czapę. Jakie to  odrażające.

Poza tym sprawa z Romanem Polańskim jest niezwykle delikatna. Akurat przyjechał by uczestniczyć w otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Byli tam wszyscy nasi notable z prezydentem i nową panią premier na czele. I co, w świat ma iść przekaz, że najważniejsze osoby w państwie honorowały obecność kogoś kto w Stanach Zjednoczonych jest uważany za pospolitego złoczyńcę.

Na szczęście my jesteśmy cywilizowanym krajem. U nas wymiar sprawiedliwości działa rzetelnie, a nie tak żeby łapać przestępców.

 

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook