Jedynie prawda jest ciekawa


Kod Polsatu czy Platformy?

04.09.2014

Czy brak transmisji z Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn nie jest przypadkiem efektem rozgrywek politycznych w Platformie Obywatelskiej?

Jeśli chce się obejrzeć atrakcyjne mecze siatkarskich Mistrzostw Świata, trzeba mieć albo dekoder Polsatu albo zapłacić za kodowane kanały Polsat Voleyball. Nawet, ci którzy mają w kablówce lub satelicie programy sportowe tej stacji, to też albo płacą dodatkowo albo nici z oglądania. Pakiet można zamówić u operatora platformy lub sieci kablowej. Koszt waha się od 81 zł w nc+ do 99.90 zł w Vectrze. Polsat kusi ofertą za 19.90 zł, ale trzeba wykupić abonament na 24 miesiące czyli wyjdzie nam ok. 480 zł.

W otwartym paśmie pokazano jeden mecz. Zorganizowano inauguracyjną galę na Stadionie Narodowym. Nasi wygrali z Serbią 3:0 i była ogromna radość. Trudno się oprzeć jednak refleksji, że łaskawe odkodowanie zrobiono po to by mógł zaistnieć pan prezydent i obwieścić nam swoje już trochę wyświechtane „ochy i achy” na temat wolności przy okazji otwierania imprezy. Nawet była obawa, że spróbuje zasadzić „dąb wolności” na środku boiska.

Sytuacja jest tak naprawdę skandaliczna. Reprezentacja jest dobrem narodowym, jest utrzymywana w dużej mierze z naszych podatków, poza tym siatkówka w obecnym wydaniu, do tego na poziomie światowym jest grą niezwykle atrakcyjną, a miliony widzów pozbawiono możliwości uczestniczenia w tej imprezie.

Główny sponsor Orlen wycofał się w ostatniej chwili. Czy tylko chodziło o kwestie finansowe? 10 – 15 mln to dla takiego potentata jak Orlen nie było chyba ceną zaporową za reklamę przez trzy tygodnie. Tym bardziej, że pertraktując z Polsatem musiał mieć te fundusze. Prezes Orlenu stał się zanany przy okazji „afery taśmowej” i wyraźnie jego aspiracje sięgają wyżej, niż tylko prezesowaniu spółce skarbu państwa.

Brak finansowego wparcia transmisji z MŚ w siatkówce wygląda na zamierzoną działalność z drugim dnem.

O przepychankach związanych ze sponsoringiem interesujące rzeczy napisał Paweł Wilkowicz na Sport.pl.

„Po wycofaniu się Orlenu ochota na sponsorowanie przeszła też innym spółkom związanym ze skarbem państwa. Tak jakby, przekonują w Polsacie, był jakiś odgórny sygnał, żeby firmy Zygmunta Solorza nie wspierać. Ministerstwa również nie chciały mistrzostw wesprzeć ze swoich funduszy na promocję. W Polsacie mają o to podwójne pretensje: o odmowną odpowiedź, ale też o to, że nadeszła tak późno. Że podczas licznych pielgrzymek do ministrów i prezesów było dość okazji, by dać wyraźny sygnał: nie pomożemy, radźcie sobie sami. Jest teoria, że Polsat jest na cenzurowanym z powodu kojarzonego ze stacją Grzegorza Schetyny, który popadł w niełaskę w Platformie. Ale jeden z posłów PO ma na to w rozmowie ze Sport.pl prostsze wytłumaczenie. - Gdybyśmy dali pieniądze jednemu z najbogatszych Polaków, to opozycja by nas zjadła. Samym mistrzostwom pomogliśmy. Minister sportu Andrzej Biernat dał związkowi siatkarskiemu dotację na organizację imprezy - 3,5 mln zł. To jest najwyższa dotacja na taki cel w historii ministerstwa - dodaje.”

Czy naprawdę państwa polskiego nie stać na to, żeby zafundować społeczeństwu transmisję z tak ważnej imprezy odbywającej się w naszym kraju? Czy ważniejsze okazały się partyjniackie rozgrywki w rządzącej sitwie?

momenty, kiedy jesteśmy zjednoczeni ponad podziałami i zapominamy o wzajemnych waśniach. To są momenty kiedy gra nasza reprezentacja, kiedy trybuny bijąc w oczy czerwono – białymi barwami podnoszą nas na duchu i przypominają że „jeszcze Polska nie zginęła”. A jeszcze kiedy reprezentacja wygrywa wpadamy w autentyczną euforię

Odebranie tych rzadkich chwil tryumfu zmęczonym naszą codziennością obywatelom jest czynem niecnym.

I nie zastąpi ich narzucona medialnie feta z wyboru Donalda Tuska na króla Europy.

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook