Jedynie prawda jest ciekawa


Chrześcijanie obchodzą Wielkanoc

31.03.2013

Taką ważna wiadomość podało w serwisie informacyjnym Radio Zet. Imponująca zdolność obserwacji tego co aktualnie słychać u tych chrześcijan.

W Wielką Sobotę na warszawskiej Starówce kościoły były pełne wiernych. Robiło to wrażenie, bo stolica  sprawiała o tej porze wrażenie  zupełnie opustoszałej. Jak zawsze estetyką imponowało wnętrze Sanktuarium Najświętszej Matki Boskiej Łaskawej na Świętojańskiej. Jezuici przystroili ołtarz wiosennymi tulipanami. A Grób Pański przyciągał prostotą połączoną z niezwykłą siłą wyrazu. Wnęka z dużym zdjęciem Jezusa zdjętego z krzyża, na podłodze wazon z białymi tulipanami, plastycznie oświetlone wywoływały zamierzony efekt.

grobchrystusmakowski

W Archidiecezji Grób Pański był niezwykle klasyczny. W Katedrze Wojska Polskiego element Grobu stanowiła warta honorowa. Dwóch żołnierzy stojących bez ruchu, z bronią uzbrojoną w bagnety, z pewnością pozostaną w pamięci. Tak stać, by żaden muskuł nie drgnął łatwo nie jest. Wieczorem po Liturgii Światła odpalono przed Katedrą Wojska Polskiego sztuczne ognie. Chyba po raz pierwszy ktoś tak czcił w Warszawie Wielką Sobotę.

W kościele Św. Marcina na Piwnej, Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, o 22:00 rozpoczynało się całonocne czuwanie. Atmosfera była tak podniosła jak w katakumbach, gdzie gromadzili się pierwsi chrześcijanie. No może trochę było wygodniej, bo wierni przychodzili ze swoimi krzesełkami, najczęściej były to składane stołki wędkarskie. Niektórzy zdecydowali się przywieźć w wózkach śpiące dzieci.
Pewnie w całej Polsce było podobnie.

Natomiast w mediach głównego nurtu królują za podstawowe elementy Wielkanocne służą baranki, zajączki, pisanki, no i śnieg, który uporczywie zalega i można o nim rozprawiać bez końca. Pijani kierowcy, też są łakomym kąskiem dla serwisantów.

Wzruszająca jest pieczołowitość, by nie urazić uczuć niewierzących nadmiarem treści religijnych. Dziwnie się potoczyło, że u nas chrześcijanie powinni czuć się trochę zakłopotani, że mają akurat najważniejsze swoje święto.

Może jeszcze przyjdzie czas, że wszystkie sprawy uda nam się postawić na należnym im miejscu. Nie tylko z okazji Świąt.

Ryszard Makowski

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook