Jedynie prawda jest ciekawa


Chrystus się rodzi, nas oswobodzi

24.12.2013

Nie potrzeba robić sondaży na próbie 1007 osób, by naukowo stwierdzić, że Wigilia jest najpiękniejszym dniem w życiu.

Takiej kumulacji uczuć jak podczas łamania się opłatkiem człowiek nie ma chyba nawet z okazji miłości od pierwszego wejrzenia. Zresztą są to rzeczy nieporównywalne. W przypadku miłości odzywa się natura: hormony, testosterony, serotoniny, cholesterole, adrenaliny…

Natomiast w przypadku Wigilii mamy do czynienia z tradycją. Z czymś nie definiowalnym precyzyjnie. Można to oczywiście określić jako powielanie zachowań przodków od zarania dziejów, ale to nie oddaje podniosłości chwili. W muzeum też stykamy się z działalnością naszych praszczurów, a reagujemy na to co najwyżej intelektem. Nasze uniesienia wigilijne sprawiają, że  mamy do czynienia z fantomem wymykającym się matematyczno- fizycznej wersji rzeczywistości. Z czymś co wyróżnia nas z pyłu kosmicznego.

W takich momentach powinniśmy być też  dumni z rodzimego „zacofania” w stosunku do cywilizacji zachodniej. Tam święta  stały się przede wszystkim feerią zakupów  i atakiem na sklepy. Wyzute są prawie z przesłania jakie niesie w sobie przyjście na świat Jezusa Chrystusa.

U nas także się utyskuje na „uhandlowienie” gwiazdki, ale nie straciliśmy Świąt Bożego Narodzenia.

W Polsce pomimo trudności jakimi są emigracja zarobkowa, bieda prowadząca do rozłamów, czy narzucane przez lewacką Europę, „dżendery” i propozycje wspólnot międzyludzkich imitujących, a nawet parodiujących rodzinę, Święta Bożego Narodzenia mają się dobrze. Rodzina broni się pomimo braku szacunku dla tej instytucji z strony państwa.

Chrystus się rodzi, nas oswobodzi.

Nie zwalczyła Wigilii komuna, nie zwalczy obecna antykatolicka propaganda i państwowe radio zapowiadające, że nie będzie grało kolęd. Chociaż przykro  jest myśleć, że obecne  władze przykładają skrzętnie  rękę do  tępienia Chrześcijaństwa, a dla prezydenta czy premiera i jego żony pisarki, to wspaniały czas by sobie zimą ocieplić piarowsko wizerunek  i prowadzić agitkę wyborczą.

Zasiadając do wieczerzy wigilijnej, rozsmakowując się w wyjątkowych smakach tego stołu, pamiętajmy, że to jest nasz odwieczny oręż w walce ze światem, który zamiast krzewić prawdziwe wartości woli się zachłystywać doraźnymi koślawymi ideologiami.

Chrystus się rodzi, nas oswobodzi.

Ryszard Makowski

Autor bloga

Makowski-Ryszard

Ryszard Makowski

Satyryk. Kabaret OT.TO, Kabaret „Pod Egidą”. Niegdyś felietonista „Uważam Rze”, obecnie "wSieci". Autorskie płyty - „Pęc ze śmiechu” i „Na ochotnika do psychiatryka”.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook