Jedynie prawda jest ciekawa


Dla kogo jest jeszcze Polska?

13.03.2015

Śledząc doniesienia mediów o tym jak bardzo zmienia się prawo i praktyka jego stosowania, coraz częściej nasuwa się tytułowe pytanie dla kogo jest jeszcze Polska?

Bo wydaje się, że w coraz mniejszym stopniu ma to być kraj dla jego dotychczasowych mieszkańców. Choć większość Polaków to wciąż katolicy, okazuje się, że nie ich praw ma chronić w praktyce polski system prawny. W ciągu ostatnich kilku dni dowiedzieliśmy się, że Senat przegłosował ustawę ratyfikującą tzw. „konwencję przemocową” zwalczającą tradycyjne role społeczne, a więc w rzeczywistości, pod pozorem troski o los kobiet, kwestionującą społeczną rolę rodziny. Urzędnicy państwowi kwestionują, że poczęte dziecko jest człowiekiem. Sąd Najwyższy orzeka prawomocnie o tym, że darcie Biblii i nazywanie jej w sposób rażąco obraźliwy jest w Polsce dozwolone i nie zasługuje na żadną sankcję karną, za to inny sąd z całą powagą prowadzi sprawę o ochronę dóbr osobistych przeciwko metropolicie Kościoła Katolickiego za przypomnieniu w kazaniu negatywnych konsekwencji rozwodów, które są sprzeczne z katolicką nauką o nierozerwalności małżeństwa. Parlament prowadzi zaś prace nad projektem ustawy o „uzgodnieniu płci”, która dąży do zastąpienia płci biologicznej „płcią kulturową”. Wcześniej mieliśmy niewybredne ataki na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego za to, że powiedział o sobie, że jest Polakiem, chrześcijaninem i katolikiem przyjmując kościelny medal W ostatnich dniach ruszył też proces o przywrócenie do pracy dyrektora warszawskiego szpitala zwolnionego de facto za to, że nie wpierał w kierowanym przez siebie szpitalu aborcji. Inny szpital na drodze sądowej natomiast dochodził uznania, że nie można nazywać procedury aborcyjnej zabijaniem nienarodzonych dzieci, gdyż jest to legalna procedura. Jedna z telewizji prywatnych wyemitowała program z udziałem bardzo negatywnie zapisanego w pamięci rzecznika rządu z czasów PRL przebranego w strój biskupa. Za jeden ze swych praktycznych priorytetów ministerstwo zdrowia uznało wprowadzenie do sprzedaży bez recepty pigułki „dzień po”, która według lekarzy ma działanie nie tylko antykoncepcyjne, ale także wczesnoporonne.

W efekcie w sferze wartości system prawny coraz mniej jest nastawiony na ochronę praw zwykłych obywateli, a coraz w większym stopniu służy przebudowie i odrzuceniu tych tradycyjnych wartości. Efekty tych działań są niestety coraz bardziej widoczne. Spada liczba zawieranych małżeństw, rośnie liczba rozwodów, spada liczna rodzących się w Polsce dzieci. Polska staje się miejscem wielkiego eksperymentu społecznego – kolejnej próby wykorzenienia tradycji katolickich, które przetrwały czasy komunizmu i państwowego ateizmu czasów PRL. Wyraźnie widać, że lewackie „elity” w Polsce starają się korzystać z doświadczeń lewackiej rewolucji obyczajowej w Hiszpanii czasów Zapatero. Katolicy pod pozorem walki z przesądami, prześladowaniem, przemocą, dyskryminacją itp. są spychani poza sferę życia publicznego. Według „Gościa Niedzielnego” Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet wzywa Polskę do „zwalczania prowadzonej przez polski Kościół Katolicki kampanii przeciwko ‘ideologii gender’.” Wyraźnie widać, że nacisk na rozmycie i wyeliminowanie tradycyjnych wartości następuje zarówno za pomocą nacisku międzynarodowego, zmian w regulacjach prawnych i zmian w praktyce stosowania prawa, a także olbrzymiego nacisku medialnego i w sferze kultury (jak na przykład ostatnio oskarowa „Ida”, a wcześniej „Pokłosie”).

Wszystkie prognozy demograficzne wskazują, że Polska będzie się coraz szybciej starzała i wyludniała. Wpływ na to ma zarówno sytuacja ekonomiczna i stan polskiego rynku pracy oraz otwarte dla Polaków rynki pracy w innych krajach Unii Europejskiej, ale też właśnie zmiany kulturowe, jak i opisane wyżej próby rewolucji w sferze wartości przeprowadzanej za pomocą systemu prawnego. Niestety wygląda na to, że obecny rząd, wbrew swoim deklaracjom, w sferze wartości „na lewo od siebie ma już tylko ścianę.”

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook