Jedynie prawda jest ciekawa


Czy ktoś jeszcze pamięta o Muzeum Historii Polski?

03.10.2014

Ostatnio ukazały się dwa wywiady z Dyrektorem Muzeum Historii Polski Robertem Kostro – jeden we W sieci, drugi w Rzeczpospolitej.

Z obu wyłania się dość przerażająca sytuacja – po latach deklaracji i zapewnień, że Muzeum uzyska siedzibę – miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską, Platforma Obywatelska, za pośrednictwem swoich urzędników we władzach centralnych i lokalnych postanowiła odłożyć ten projekt de facto „na święty Nigdy” . Okazało się, że Prezydent Warszawy, będąca wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej, w toku prac nad planem zagospodarowania przestrzennego zakwestionowała lokalizację Muzeum wcześniej wskazaną przez miasto, a nowa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznała, że projekt realizacji siedziby Muzeum jest za drogi, mimo że jest podobny do kosztów innych muzeów o podobnej kubaturze.

Warto w tej sprawie bić na alarm, bo wyraźnie Polska przegrywa wojnę w sferze „polityki historycznej”. Muzeum Historii Polski mogłoby być istotnym elementem wspierającym polską politykę historyczną. Niezrozumiałe jest dlaczego akurat ten projekt nie może doczekać się finansowania w sytuacji, gdy na inne projekty środki znaleziono, mimo ich mniejszej wagi w budowaniu nowoczesnej świadomości patriotycznej. Po tym jak drastycznie ograniczono nauczanie historii w szkołach, to brak siedziby Muzeum Historii Polski jest kolejnym znakiem braku zrozumienia obecnego rządu dla wagi edukacji historycznej, konieczności prowadzenia polityki historycznej oraz wychowania patriotycznego. Wychowania ludzi bez korzeni, to wychowywanie pokolenia „bez właściwości”, kandydatów na wyrobników u obcych – emigrantów zarobkowych, którzy w przeciwieństwie do Turków czy Algierczyków szybko się zasymilują w nowych „ojczyznach.” Czy rzeczywiście taki jest cel naszych obecnych władz?

Muzeum Historii Polski jest więc doskonałym probierzem intencji obecnego rządu i nowej Prezes Rady Ministrów. Czy wcześniejsze obietnice poprzedniego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dawane zanim został eurodeputowanym, były jedynie „grą na czas”, by nie podjąć niewygodnego dla rządzącej Platformy Obywatelskiej tematu siedziby Muzeum Historii Polski?

Polska i Polacy potrzebują tego muzeum. Skoro od 25 lat jesteśmy wolni, a państwo stało się suwerenne, to powinno realizować swoje podstawowe obowiązki, w tym bronić polskiej świadomości narodowej i historycznej oraz dbać o to, by znajomość historii Polski była oczywista także dla kolejnych pokoleń. Historii Polski nie powinniśmy już poznawać z „bibuły” i „kompletów”, lecz po prostu w szkole i w takich placówkach jak Muzeum Historii Polski.

Warto przypominać rządowi i władzom Warszawy, że to po prostu ich podstawowy obowiązek, jako reprezentantów suwerennego państwa Polskiego. Zatem warto sprawdzać co dalej będzie się działo z siedzibą Muzeum Historii Polski – zarówno w zakresie lokalizacji jak i finansowania – najpierw projektu architektonicznie, a następnie samej budowy i wystawy.

Kwestię tę doskonale rozumieją Niemcy, świetnie swoją politykę historyczną uprawiają Rosjanie. Dlaczego zatem nie dostrzega tego problemu rząd polski?

Paweł Pelc

3.10.2014 r.

Autor bloga

pelc pawel

Paweł Pelc

Radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Pawła Pelca, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook