Jedynie prawda jest ciekawa


W pudle czyli młodość

21.05.2012

Tym, którzy pamiętają sławną warszawską restaurację "Cristal-Budapest" z czasów PRL, nie muszę mówić, gdzie to jest, ale młodzieży na wszelki wypadek adres podam: Marszałkowska 21/25 (przy Trasie Łazienkowskiej).

Dziś w lokalu dawnej knajpy mieści się Biuro Edukacji Publicznej IPN, i we wtorek 31 maja 2012 rozpocznie się tam rewelacyjnie zapowiadająca się międzynarodowa konferencja pod tytułem „Drugi obieg wydawniczy w PRL na tle historii samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku”. Choć spośród licznych (na szczęście krótkich!) referatów każdy może sobie wybrać to, co go osobiście interesuje, to ja korzystam z okazji (że wstęp wolny...) i serdecznie zachęcam do wysłuchania o godzinie 12:30 arcyciekawej opowieści red. Andrzeja W. Kaczorowskiego o "Słowie Podziemnym" i jego twórcy Edwardzie Kirpluku, w którym to przedsięwzięciu moja żona Agnieszka i ja mieliśmy pewien osobisty udział. 

Oto co powie na wstępie red. Kaczorowski (wiem to od niego samego):

"...Spośród kilkuset tytułów prasy niezależnej ukazującej się w latach 1982-1984 “Słowo Podziemne” wyróżnia się ze względu na dwa dokonania. Przede wszystkim było to pierwsze pismo, które rozpoczęło regularny druk homilii ks. Jerzego Popiełuszki z jego mszy za ojczyznę odprawianych w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu; ich zbiór pt. “Kazania patriotyczne III 1982 – VIII 1983” ukazał się również oddzielnie w ramach Biblioteki “Słowa Podziemnego” jako pierwsza taka publikacja w kraju. (...) Drugim znaczącym osiągnięciem “Słowa Podziemnego” było przeprowadzenie na przełomie lat 1983/1984 metodą ankietową (29 pytań) pierwszego w kraju niezależnego sondażu opinii publicznej “Opozycja’84 – nadzieje, oceny, poglądy”. Wykorzystując sieć podziemnego kolportażu rozprowadzono – głównie w Warszawie i okolicach – blisko 5 tysięcy ankiet, uzyskując następnie ponad 1400 odpowiedzi. Co ciekawe, ich wstępne opracowanie (na podstawie 1200 ankiet) znalazło się w numerze 71-72 z 27 maja 1984 r., kiedy wydawca pisma Edward Kirpluk znajdował się w więzieniu na Rakowieckiej. Z otrzymanych odpowiedzi wynikało, że działalność rządu popierało 16% obywateli, nowe związki zawodowe – 11%, Kościół – 74%, PZPR – 8%, podziemie – 55%, PRON – 9%, a Sejm – 11%. Informacja ta dotarła do przedstawicieli najwyższych władz PRL, co 18 lipca 1984 r. odnotował w swoim dzienniku wicepremier Mieczysław F. Rakowski..."

Powiem szczerze, że ta ostatnia wieść - znajdująca się na 107 stronie wydanej w 2005 roku książki Rakowskiego "Dzienniki polityczne" - do mnie z kolei dotarła dopiero teraz, w maju 2012 roku, i sprawiła mi prawdziwą kombatancką radość, bo byłem samotnym autorem tej ankiety, i w życiu nie przypuszczałem, że ten nasz "podziemny produkt"  będzie czytany na samych szczytach komuszej władzy. Mało tego! Podekscytowany Rakowskim, zlazłem wczoraj do piwnicy, i okazało się, że w starym pudle leży zielona teczka, a w niej oryginalne ankiety oraz komputerowe wydruki sprzed blisko 30 lat - dzieło mojej pięknej i mądrej żony, która wówczas pracowała jako informatyk w Bibliotece Narodowej i genialnie wykonała tę "podziemną pracę" (za pomocą kart dziurkowanych oraz wielkiego jak szafa państwowego komputera Odra-1300).

O, wciórności! Wtorek 31 maja, godzina 12:30 - ja przyjdę na pewno...

Stanisław Remuszko

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook