Jedynie prawda jest ciekawa


Pretensja obywatelska

05.03.2016

Czemu tak późno?


Jak z czołówkowych medialnych doniesień wiadomo, w poszukiwaniu historycznych papierów bezpieki prokuratorzy IPN odwiedzili ostatnio dom generała Jaruzelskiego, poprzednio zaś dom generała Kiszczaka, wynosząc z każdego kilkanaście pudeł o nieznanej (na razie) zawartości., a potem jeszcze gdańską willę przyjaciela generała Rozłubirskiego.

Zarazem te same media podały, że pod koniec lutego IPN ustalił listę kolejnych 21 wysokich funkcjonariuszy PRL, których można podejrzewać o nielegalne ukrywanie dokumentów ustawowo podlegających przekazaniu do archiwum IPN. Są wśród nich ministrowie komunistycznego MSW i MON, m. in. generałowie Ciastoń, Dankowski, Krzysztoporski, Pożoga, Sarewicz i Sasin. Ponieważ część z nich już nie żyje, w grę wchodzą domy i mieszkania ich rodzin.

Prawdę powiedziawszy, mam do IPN obywatelską pretensję: dlaczego tych rewizji i rekwizycji dokonuje się dopiero teraz? Rozumiem, że trudno było zabrać się za taką kwerendę w latach dziewięćdziesiątych (prezydentura Wałęsy), ale lata 1998-2015? IPN istnieje przecież już osiemnasty rok!

Prawdę powiedziawszy, nie rozumiem również, dlaczego na ipeenowskiej „Liście 21” nie znaleźli się ludzie, którzy prowadzili pod stołem (okrągłym) tajne układy w Magdalence. To tam przecież przecież zawierano główne porozumienia o ustrojowym kształcie III RP. Domy tych rozmówców (lub ich rodzin) muszą być istną kopalnią rozmaitych nieujawnionych dokumentów, notatek i innych historycznych świadectw najwyższej rangi. Za internetową encyklopedią, pozwolę sobie przypomnieć parę nazwisk:

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Urban, Adam Michnik, Leszek Miller, Zbigniew Bujak, Stanisław Ciosek, Bronisław Geremek, Adam Strzembosz, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Kuroń, Stefan Bratkowski, Piotr Pacewicz... Każdy zresztą może sam zajrzeć i sprawdzić, czy kogoś jeszcze bardziej podejrzanego nie pominąłem:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Okr%C4%85g%C5%82y_St%C3%B3%C5%82_(historia_Polski)#Uczestnicy_obrad_w_zespo.C5.82ach

A Andrzej Milczanowski? A Józef Oleksy? A Jerzy Konieczny? A Gromosław Czempiński? A Marek Dukaczewski? A ich familie? A krewni i znajomi? A zażywający wolności mordercy księdza Popiełuszki?

Oj, wziąłbym ja się za was, wziął, gdybym był Łukaszem Kamińskim!


Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook