Jedynie prawda jest ciekawa


Pojedynek

17.05.2015

Na antenie TVP1 (gospodarz) i Polsatu (współgospodarz) odbędzie się publiczna debata Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Skończyły się żarty, zaczęły się schody.

Za kilka godzin przed telewizorami zasiądzie kto wie czy nie najliczniejsza w tym roku patriotyczna widownia.

Na antenie TVP1 (gospodarz) i Polsatu (współgospodarz) odbędzie się publiczna debata Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Skończyły się żarty, zaczęły się schody, bo jeden z tych panów tydzień później zostanie prezydentem Polski.

Dramat został rozpisany na 80 minut i cztery akty. W pierwszych trzech (bezpieczeństwo i sprawy zagraniczne, ustrój państwa, gospodarka i sprawy wewnętrzne) pytania kandydatom będą zadawali celebryci. W akcie czwartym pan Duda będzie pytał pana Komorowskiego i na odwrót. W krótkim epilogu, kandydaci spojrzą głęboko w telewizyjne oczy rodaków i zwrócą się do nich z krótkim osobistym apelem. Całą słowną szermierkę i polemiczny kunszt obu aktorów ocenią miliony i znajdzie to odzwierciedlenie w statystycznym rozkładzie krzyżyków stawianych później na skromnej dwukwadracikowej karcie wyborczej.

Pora się porządnie zastanowić, na kogo oddać głos, bo trzeciej tury przez najbliższe pięć lat nie będzie. Jakie przyjąć kryteria dla takiej krytycznej refleksji? „Rzepa” wpadła na znakomity pomysł i w papierowym wydaniu przedstawiła tuzin kwestii doprawdy fundamentalnych dla Ojczyzny. Przeczytajmy przynajmniej niektóre propozycje:

1. Państwo. Administracja centralna czy władza obywateli i samorządów?

2. Konstytucja. Więcej władzy dla prezydenta czy premiera?

3. Unia Europejska. Jeden organizm czy federacja suwerennych ojczyzn?

4. Ukraina. Czy i jak angażować się w pomoc dla sąsiada?

5. Bezpieczeństwo narodowe. Ile na wojsko i jaka rola w NATO?

6. Waluta narodowa. Złotówka czy euro?

7. Polska partyjna. JOW-y i finansowanie partii z budżetu.

8. Związki jednopłciowe (Hannibal ante portas).

Obaj rywale z pewnością udzielą przemyślanych odpowiedzi – co nam, wyborcom, tylko ułatwi zadanie. Proszę zauważyć, notabene, jak wielkie społeczne problemy stoją dziś przed Polską, oraz jak bardzo były one nie do przewidzenia ćwierć wieku temu, gdy kończył się czas PRL...

Trochę na zasadzie żaby, która nogę podstawia, ośmielam się dodać do tych kluczowych dwunastu spraw kilka swoich prywatnych uściśleń, rozwinięć i uzupełnień.  Proszę bardzo:

Jak stosunek do Ukrainy – to i stosunek do Rosji. Jak przyszłość Unii Europejskiej – to i stosunek do planów Brukseli, aby kraje członkowskie przyjmowały do swoich społeczeństw uchodźców z krajów arabskich. Jak związki jednopłciowe – to znacznie przedtem heteroseksualne związki partnerskie. Jak Jednomandatowe Okręgi Wyborcze – to i referendum obywatelskie, instytucja o kardynalnym znaczeniu dla naszej przyszłej demokracji.

Ponieważ przez bite 79 minut omawiane będą kwestie najwyższej narodowej rangi i wagi – proponuję, aby w lżejszej chwili spytać rywali (albo żeby obaj spytali się nawzajem), czy Polska powinna zapłacić dwóm smagłolicym cudzoziemcom podejrzanym o terroryzm ćwierć miliona euro odszkodowania za rzekomy pobyt i rzekome złe traktowanie w Polsce. Osobiście uważam, że nie powinna. Ani eurocenta.


Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook