Jedynie prawda jest ciekawa


Niedzielne referendum

04.09.2015

Przed referendalną cisza przypomnę referendalne pytania:

— 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

— 2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

— 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Przypomnę także referendalne stanowisko politycznych ugrupowań najliczniej reprezentowanych w parlamencie oraz tych, którzy się dopiero do parlamentu wybierają:

Platforma Obywatelska: TAK – NIE – TAK.

Prawo i Sprawiedliwość: NIE – TAK – TAK.

Polskie Stronnictwo Ludowe: NIE – TAK –TAK

Zjednoczona Lewica: NIE – TAK –TAK

Paweł Kukiz: TAK – NIE – TAK

Ryszard Petru: TAK – NIE – TAK

Janusz Korwin-Mikke: bojkot.

Do parlamentu się nie wybieram (za jakie grzechy, Panie Boże?), lecz w ramach wolności słowa i poglądów prywatnie blogowo informuję P.T. Czytelników, że w niedzielę pójdę na referendum i będę głosował jak pan Kukiz.

Gdybym zaś jakimś cudem posłem kiedyś został, optowałbym wytrwale za wprowadzeniem w Polsce systemu wyborczego MIESZANEGO, za którym kiedyś rozsądnie stał PiS: niech w połowie okręgów obowiązuje ordynacja większościowa, w drugiej połowie zaś proporcjonalna.

Na koniec: ważniejsze od samego niedzielnego referendum wydaje mi się znowelizowanie ustawy o referendach. Tak, aby zostało w niej jasno określone, co może, a co nie może być rozstrzygane w tym trybie. Oraz tak, aby – bez względu na opinię Sejmu, Senatu, Prezydenta czy Rady Ministrów – musiało się odbyć każde referendum, którego projekt zyska wcześniej pisemne poparcie 5% obywateli uprawnionych do głosowania.

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook