Jedynie prawda jest ciekawa


Ja, żaba

15.10.2016

Jako człek akuratny i skromny, uprzejmie podaję pięć precyzyjnych prawd o sobie i Adamie Michniku:

1. Równiutkie szesnaście lat temu napisałem w „Nowym Państwie” (pod wodzą Adama Lipińskiego), że Adam Michnik powinien zostać odznaczony Orłem Białym. Scripta manent. Są smaczne szczegóły polityczne.


2. Równiutkie dziesięć lat temu w III wydaniu książki „Gazeta Wyborcza. Początki i okolice” na stronach 326-327 ogłosiłem wyniki prywatnego konkursu na Jubileuszowy Prezent dla Adama Michnika z okazji ukończenia przezeń SZEŚĆDZIESIĄTEGO roku życia (...Ten wybitny Polak, człowiek ogromnych talentów oraz niezwykłej osobowości, urody, swady i dykcji, przez ponad pół wieku służył Rodakom, Ojczyźnie i światu jak umiał, dawał co miał najlepsze, nie szczędził duchowych oraz fizycznych sił, tyrał w pocie czoła, nie dosypiał, nie dojadał, nie wylewał za kołnierz, i teraz pora na wdzięczny symboliczny rewanż od Narodu i Społeczeństwa)...

Wpłynęło pół setki propozycji (przeważnie okołoszubienicznych), a pierwszą nagrodę – 100 zł – zdobyła pani redaktor Hanna Sikorska z Warszawy za zabawny, choć złośliwy pomysł „Kukułka”. Drugą stówę otrzymała niezrównana Ela Makowska z Karnic (co dziś z nią się dzieje?) za odszukanie w prywatnym archiwum z lat pięćdziesiątych (czasy stalinowskie...) zdjęcia z II klasy warszawskiej szkoły podstawowej TPD nr 21 przy ulicy Mokotowskiej, na którym (reprodukcja w książce) widać Elę, widać panią wychowawczynię Wandę Powierżę, i bardzo wyraziście widać przyszłego redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", małego Adasia Michnika! Który to?

3. Równiutkie osiem lat temu w książce „Wariacje obywatelskie” na stronach 227-229 ukazała się mój pryncypialny tekst, w którym demokratycznie broniłem redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” przed zakusami takich degeneratów, jak Jerzy Targalski, Tomasz Sakiewicz, Roman Giertych, Rafał Ziemkiewicz, Jarosław Gowin, Andrzej Zybertowicz czy Andrzej Nowak. Ba, napisałem wprost, że ci panowie mają takie same prawa jak Czesław Kiszczak i Adam Michnik...

4. Równiutkie dziewięć miesięcy temu na portalu Stefczykinfo ogłosiłem nowy prywatny konkurs na pomysł Jubileuszowego Prezentu dla Adama Michnika, który pojutrze (17.10.2016) skończy – tym razem – dostojne SIEDEMDZIESIĄT lat.

5. Absolutnie serio nadal uważam dziś, że Adam Michnik jest Polakiem wybitnym. Wszystkim Jadwigom życzę wszystkiego najlepszego! A jeśli ktoś chciałby sprawdzić mą pamięć lat i dat – serdecznie zapraszam na swoją stronę internetową :-)

Autor bloga

remuszko

Stanisław Remuszko

dziennikarz, autor książki "Gazeta Wyborcza. Początki i okolice". „...jako naoczny świadek wydarzeń napisałem wysoce krytyczną, dokumentalno-publicystyczną książkę o Agorze, "Gazecie Wyborczej", Michniku i okolicach, w której wielokrotnie i expressis verbis oskarżyłem to towarzystwo nie o jakieś duperele, lecz o konkretne czyny obrzydliwe moralnie…”

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook