Świat

Okradli i sprofanowali kościół. Milionowe straty

Z kościoła rzymskokatolicki św. Augustyna w Park Slope na nowojorskim Brooklynie skradziono 127-letnie złote, wysadzane klejnotami tabernakulum warte 2 mln dolarów. Sprawca sprofanował też posąg anioła – obciął i ukradł jego głowę.

O szczegółach włamania powiadomił w niedzielę dziennik „Daily News”, powołując się na policję. Stwierdziła ona, że do kradzieży w zamkniętej na czas budowy świątyni doszło między godz. 18.30 w czwartek a godz. 16 w sobotę.

Włamywacz uszkodził ozdobny ołtarz, kradnąc tabernakulum z czystego 18-karatowego złota. Skradł też głowę anioła, którą odciął z posągu.

Strona internetowa kościoła przedstawia tabernakulum jako arcydzieło i jedno z najdroższych w Ameryce. Było przechowywane w elektronicznie sterowanym sejfie z grubymi jednocalowymi (2,5 cm) płytami z hartowanej stali. Złodziej przeciął tę obudowę ochronną.

Metale szlachetne i kamienie zdobiące tabernakulum pochodziły z monet i biżuterii ofiarowanej przez parafian.

“Jest to druzgocące, ponieważ tabernakulum jest centralnym punktem naszego kościoła” – powiedział w niedzielę cytowany przez gazetę proboszcz Frank Tumino. Odkrył kradzież w sobotę. Nazwał incydent „haniebnym brakiem szacunku”.

Źródło: PAP Autor: Andrzej Dobrowolski
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij