Kraj

„Tego już za wiele”. W warszawskim liceum powstała toaleta dla uczniów transpłciowych i niebinarnych

W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie powstało nowe pomieszczenie. Oprócz damskiej i męskiej ubikacji, szkoła postanowiła przygotować specjalną toaletę dla uczniów transpłciowych, niebinarnych, czy nieokreślających się. Szkoła potwierdza tę informację i przyznaje, że zrobiono to na prośbę Samorządu Uczniowskiego i za aprobatą Rady Rodziców. „Tego już za wiele” – napisał publicysta Piotr Woyciechowski.

W internecie pojawiła się informacja, ze w warszawskim liceum powstała nowa łazienka, która przeznaczona jest dla osób niebinarnych i transpłciowych. Decyzję szkoły skomentował na Twitterze publicysta Piotr Woyciechowski. „To nie fejk. W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” – napisał Woyciechowski. „Tego już za wiele. Stop deprawacji młodzieży” – dodał, jednocześnie domagając się dymisji dyrektor placówki, Magdaleny Kozery.

Pojawiającą się w przestrzeni internetowej informację o powstaniu nowej łazienki, potwierdziła dyrekcja szkoły. Magdalena Kozera poinformowała, że z prośbą o utworzenie toalety dla osób, które z różnych przyczyn nie czują się komfortowo w ogólnodostępnych toaletach uczniowskich, damskich i męskich, zwrócili się w ubiegłym roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

„Po konsultacjach z nauczycielami i zespołem pedagogiczno-psychologicznym przychyliliśmy się do tej prośby, ponieważ uznaliśmy, że jest to niewielka zmiana, która może mieć istotny wpływ na poprawę komfortu i zdrowia psychicznego naszych uczniów, które uległo w naszej ocenie znacznemu pogorszeniu w ostatnich latach, zwłaszcza po trudnym dla nas wszystkich okresie pandemii i nauki zdalnej” – przekazała dyrektor placówki.

Jako argument Kozera podała potrzebę stworzenia przestrzeni odosobnienia, w której uczniowie będą mogli w przerwach między lekcjami odpocząć od szkolnego hałasu i zgiełku, spędzić chwilę w samotności oraz w poczuciu niezakłóconego komfortu i prywatności. Dyrektor liceum zaznaczyła, że nowe pomieszczenie nie jest dedykowane wyłącznie osobom niebinarnym i mogą z niego korzystać wszyscy potrzebujący. Dodała również, że decyzję o takim przeznaczeniu jednego ze szkolnych pomieszczeń zaakceptowała Rada Rodziców.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij