Świat

Arcybiskup abdykuje z funkcji współksięcia jeśli państwo zalegalizuje aborcje

Papież Franciszek poinformował premiera Andory Antoniego Marti, że arcybiskup Joan Enric Vives Sicília będzie zmuszony do abdykacji z funkcji współksięcia jeśli państwo zalegalizuje aborcję na życzenie.

Przypomnijmy, że zgodnie z wielowiekową tradycją, biskup Urgell i prezydent Francji służą jako współksiążęta kraju, który znajduje się w pirenejskim górach na granicy między Francją i Hiszpanią. Chociaż nowa konstytucja z 1993 r. stworzyła demokrację parlamentarną, akty prawne wciąż muszą uzyskać zgodę od dwóch książąt. Jednym z nich jest arcybiskup Joan Enric Vives i Sicília, drugim jest urzędujący prezydent Francji, Emanuel Macron.

Obecnie kobiety, które chcą aborcji, mogą podróżować za granicę do dwóch większych sąsiadów kraju, gdzie praktyka jest legalna. Jednak feministyczni aktywiści coraz głośniej domagają się, aby mały kraj również zalegalizował procedurę aborcji na życzenie.

Lobbyści twierdzą, że tylko francuski współksiążę musi podpisać wszelkie ustawy proaborcyjne i biskup może być usprawiedliwiony. Podobny precedens miał miejsce, gdy kraj zalegalizował rozwód w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednakże Watykan stawia sprawę jasno. Każda próba przeforsowania ustawy proaborcyjnej byłaby niezgodna z biskupem Urgell, który pozostając głową państwa, rzuciłby kraj w kryzys konstytucyjny.

Andorski minister spraw wewnętrznych Xavier Espot powiedział, że stanowisko Kościoła jest “dobrze znane”, a głowa państwa jest “wyjątkowa i niepodzielna”, co oznacza, że ​​jeśli biskup odejdzie, prezydent Francji również będzie musiał odejść. “Całe państwo andorskie będzie zagrożone” – powiedział Espot.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Catholic Herald Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij